Neděle
21. 07. 2024

Archiv

 

 

 

 

Výroční zpráva 2019

Výroční zpráva za rok 2019: vyrocni_zprava_2019.pdf vyrocni_zprava_2019.pdf (296,04 KB)


Projekt "Cesta příběhů"

Po dobu více než dvou let, od února 2017 do června 2019, se v devíti základních školách na Moravě a jednom dětském domově v severních Čechách pravidelně po vyučování scházely skupinky romských chlapců a dívek se svými učitelkami a učiteli nebo s externími lektorkami a lektory, aby si společně četli a předčítali ze zajímavých knížek. Mimoškolní čtenářské kluby se konaly v rámci projektu „Cesta příběhů“ podpořeného z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, výzva „Gramotnosti“. Do projektu byly zapojeny základní školy ve městech Bohumín, Brno, Bruntál, Jihlava, Karviná, Prostějov, Přerov, Valašské Meziříčí a Vysoké Mýto a dětský domov Tisá. V rámci projektu se uskutečnilo 327 lekcí čtenářských klubů, kterých se pravidelně účastnilo 135 romských žáků a žákyň. Cílem práce v klubech bylo podpořit čtenářskou gramotnost romských teenagerů. Nemělo jít o doučování nebo výuku čtení, ale o budování vztahu k četbě a ke knížkám, o podporu čtenářství. Náplní činnosti v klubech bylo společné předčítání z vybraných knížek doplněné o různorodé doprovodné programy. Z každé lekce klubu lektoři a lektorky pořizovali záznamy. Jejich zjištění, zkušenosti, náměty a doporučení nyní předkládáme k využití všem zájemcům:

cesta_pribehu_metodicka_prirucka_ke_stazeni.pdf cesta_pribehu_metodicka_prirucka_ke_stazeni.pdf (2,40 MB)

V rámci projektu vznikl časosběrný dokument o životě dívky Klaudie. Její příběh se odvíjí na pozadí práce čtenářského klubu v Karviné. Četba, předčítání sourozencům a nakonec i vytvoření vlastní malé knížky prostupuje celým dějem. Film je dobrým východiskem k diskusi. Ke zhlédnutí zde.

 

Logolink_OP_VVV_hor_barva_cz.jpg

 


Výroční zpráva 2018

Výroční zpráva za rok 2018: vyrocni_zprava_2018.pdf vyrocni_zprava_2018.pdf (228,78 KB)


Benefiční koncert na veletrhu World of Beauty and Spa, březen 2019

beauty_2019.jpg

Kroužek 2018 - 2019

Již 17. ročník našeho kroužku pro neslyšící děti v Brně začal první schůzkou ve čtvrtek 25. října 2018. U nově vysazených lip republiky v parku v Černých Polích jsme si připomněli sté výročí založení našeho státu, z terasy  Domu pánů z Lipé jsme spouštěli létající vrtulky a nakonec jsme se z vyhlídkové věže pokochali krásou našeho města. V listopadu jsme navštívili historickou stereovizi v Technickém muzeu v Brně. Následovala dílnička k tématu oživlých obrázků včetně výroby vlastního kinetoskopu. V prosinci jsme se sešli v brněnské kavárně neslyšících a při skleničce výborného dětského punče jsme si vyrobili kouzelná vánoční sněžítka. V lednu jsme navštívili Moravskou galerii a to byl mimořádný zážitek! Využili jsme výukový program galerie pro děti s prohlídkou stálé epozice, jízdou na skluzavce a pobytem v inspirativní dětské herně. V únoru jsme zahájili projekt Duha na talíři o barevné pestrosti ovoce a zeleniny a jejich důležitosti pro zdraví. V úvodní lekci jsme se seznámili s množstvím různorodých druhů ovoce a zeleniny ve všech barvách duhy. V březnu jsme si připravili výbornou svačinku z čerstvého ovoce a 100 % čokolády (s jen velmi malým množstvím přidaného cukru :-) V dubnu jsme spolu s ostatními kamarády ze školy vyrazili na farmu v Zašovicích: upekli jsme svůj vlastní chleba a stloukli máslo ze smetany zdejších kraviček! Seznámili jsme se také s dalšími zvířecími obyvateli farmy a dozvěděli se, jak se jim tu žije. V květnu jsme pokračovali s programem na téma svět zvířat: tentokrát to byly kočičky v kočičí kavárně. Poslední kroužek v červnu proběhl v zábavním parku Bruno a moc jsme si to užili! Foto ve fotogalerii.

IMG_20181213_140317_resized_20181217_094941673.jpg 

 


Benefiční koncert World of Beauty and Spa, září 2018

beauty_z_______2018.jpg

Výroční zpráva 2017

Výroční zpráva za rok 2017 je zde: vyrocni_zprava_2017.pdf vyrocni_zprava_2017.pdf (331,43 KB)


Benefiční koncert World of Beauty and Spa, březen 2018

Letos pro nás na benefičním koncertě v rámci jarního veletrhu World of Beauty and Spa vystoupily Petra Slaninová a Ilona Vobejda. Děkujeme jim oběma, agentuře RePa COMPANY i společnosti Expobeauty Prague, s.r.o. za podporu !

a PetraSlaninova+IlonaVobejda,RePaCOMPANY,WorldofBeautySpa,PVALetnany_1.jpg Foto: Renáta Lucková


Výukové materiály pro neslyšící děti a žáky

Na CD a DVD máme k dispozici tyto výukové materiály: 1. Cvičení pro interaktivní tabuli pro výuku  na 2. stupni ZŠ (angličtina, český jazyk, dějepis, fyzika, chemie, matematika, přírodopis a zeměpis). 2. Výklady pojmů k výuce jednotlivých předmětů v českém znakovém jazyce. 3. Dvanáct krátkých hraných filmů s příběhy ze života neslyšících dětí, s komunikací v českém znakovém jazyce a se zapojením neslyšících dětí v hlavních rolích. Filmy mohou sloužit jako východisko k diskusi a k výchovné práci ve škole i v rodině. 4. Pracovní listy k filmům umožňují realizovat cvičení na podporu pochopení a zapamatování děje filmů, zvládnutí nových pojmů a slov. 5. Interaktivní cvičení na téma prevence sociálně-patologických jevů (pro interaktivní tabuli). 6. Výklady pojmů z oblasti prevence - krátká videa v českém znakovém jazyce. CD/DVD na vyžádání zašleme za cenu poštovného a balného.

Na našem Youtube kanále (je třeba zadat název Labyrint Brno, z.s.) jsou uveřejněny tyto krátké filmy: „Encyklopedie emocí“ (krátké scénky ilustrující základní emoce) a „Příklady chování“ (krátké příběhy ukazující příklady chování v různých situacích). Film „Holoubci“ (dobrodružný příběh s řadou výchovných situací) je zveřejněn na Youtube zde: https://www.youtube.com/watch?v=dKGZbfUfzgA.

Vzdělávací materiály byly vytvořeny v rámci projektů:

 „Multimedia a e-learning ve vzdělávání neslyšících žáků“ (CZ.1.07/1.2.09/01.0007), 2009 - 2012 a „Výchovné filmy pro neslyšící děti a žáky“ (CZ.1.07/1.2.00/27.0004), 2012 – 2015.

OPVK_hor_zakladni_logolink_RGB_cz.jpg 

 


Naše filmy v Indii !

Šest z našich krátkých filmů pro neslyšící děti se  promítalo na 20. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti „Zlatý slon – The Golden Elephant“, který se konal 8. - 14. listopadu 2017 v indickém Hajdarábádu. 

   www_festival.jpg


 

 

Kroužek 2017 - 2018

15. výročí založení našeho kroužku jsme oslavili návštěvou EkoCentra Brno - Písečník. V kouzelném prostředí staré kolonie stranou městského ruchu jsme si prohlédli starodávný domeček vybavený věcmi z dob našich předků, zrakem, hmatem a čichem jsme prozkoumali bylinkovou zahrádku, zahráli jsme si Cvrčka a nakonec jsme si při posezení kolem ohně pochutnali na místních specialitách v podobě medových placek a domácí limonády. V listopadu jsme měli na programu pokusy na téma "pohyb" a "těžiště". V prosinci jsme přispěli k předvánoční atmosféře výrobou úžasných voňavých levandulových a pomerančových mýdel v dárkovém balení. Kroužek v novém roce 2018 jsme zahájili pokusy s kouzelnými bublinkami. V únoru jsme si byli zaplavat v bazénu a užili jsme si bublinky ve vířivce. V březnu jsme dělali velikonoční pokusy s vajíčky. Lektorka Anička si zapsala: "Nejzajímavější byl pokus do láhve s gumovým vejcem: většina si myslí, že praskne do všech stran, a vůbec zázraky se děly, vajíčko se krásně vsunulo dovnitř láhve úplně stejně jako vejce natvrdo !" V dubnu opět oblíbené pokusy, tentokrát na téma "vzduch". V květnu jsme využili krásného počasí k návštěvě parku Lužánky. Ideální pro hry s padákem a chůzi na laně mezi stromy! Náš školní rok jsme ukončili výletem vlakem do Kuřimi, kde jsme se na příjemné zahradě kavárny Babacafé věnovali hrám, pokusům s vodou a zmrzlině. Hurá, prázdniny!

Fotky z akcí máme ve Fotogalerii.

 2018_03_19_PHOTO_00000025.jpg


Benefiční akce World of Beauty and Spa - děkujeme !

Už neuvěřitelných 15 let, tedy od samotného zahájení naší činnosti, nás podporuje společnost Expobeauty Prague. Pravidelně dvakrát ročně, vždy v rámci jarních a podzimních veletrhů World of Beauty and Spa, zde pro nás bez nároku na honorář vystupují skvělí zpěváci a zpěvačky. Pro nás to znamená propagaci a finanční příspěvek na naši činnost, zejména na provoz mimoškolního dramatického kroužku pro neslyšící děti, kterým od roku 2002 prošly už desítky dětí. Tento úžasný kontakt zprostředkoval Pavel Veselý se svou agenturou RePa COMPANY a již patnáct let pro nás tuto benefiční akci neúnavně organizuje. Této dlouhodobé spolupráce a podpory si nesmírně váží a všem co nejsrdečněji děkují Anna Kabátová Jurášová, vedoucí lektorka kroužku a Helena Burianová, předsedkyně Labyrintu Brno.

Letos v září pro nás vystoupila Ilona Maňasová...

_WorldofBeauty_amp_Spa_RePaCOMPANY_IlonaManasova_Labyrint_Brno__10_.JPG ... a Markéta Martiníková:

_WorldofBeauty_amp_Spa_RePaCOMPANY_MarketaMartinikova_LabyrintBrno__10_.JPG Foto: Renáta Lucková

 

 


Výroční zpráva 2016

Výroční zpráva za rok 2016 je zde: vyrocni_zprava_2016.pdf vyrocni_zprava_2016.pdf (387,87 KB)


Cesta příběhů

Od 1. listopadu 2016 realizujeme projekt Cesta příběhů spolufinancovaný EU v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Cílem projektu je podpořit čtenářskou gramotnost žáků a žákyň ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí s využitím postupů a metod, které respektují jejich speciální vzdělávací potřeby. Obsahem mimoškolní práce s romskými žáky a žákyněmi z 10 škol a školských zařízení v 7 krajích ČR je předčítání vybrané beletrie a atraktivní doprovodný program, jehož cílem je kromě prezentace literárních příběhů především motivace cílové skupiny a získání a udržení jejího zájmu. Projekt trvá do 31. října 2019. Partnerem projektu je Celé Česko čte dětem o.p.s.

Do projektu jsou zapojeny školy ve městech Bohumín, Brno, Bruntál, Jihlava, Karviná, Prostějov, Přerov, Valašské Meziříčí a Vysoké Mýto a dětský domov Tisá.

Pro více informací o průběhu projektu klikněte na název článku.

Logolink_OP_VVV_hor_barva_cz.jpg 


Kroužek 2016 - 2017

Mimoškolní kroužek vedeme bez přerušení od roku 2002. Chodí do něj už několikátá generace dětí a naše první kroužkové děti jsou dnes už mladí dospělí :-) V letošním roce jsou na programu pohybové a komunikační hry, pokusy, legrácky, kouzla, triky a hlavolamy. Tématem první lekce 20. října 2016 byl magnetismus. V listopadu jsme vyráběli kouzelné káči a v prosinci jsme navštívili čajovnu, kde jsme se věnovali pozorování kvetoucího čaje a pokusům se šiškami ve vodě. V lednu 2017 byla na programu kouzla s ledovými kostkami, v únoru jsme dělali pokusy se statickou elektřinou a v březnu pokusy na téma zvuk. V dubnu jsme navštívili výstavu optických klamů Klamárium v centru Vida. V květnu jsme připravili pokusy na téma strvačnost. Letošní kroužek jsme uzavřeli hrátkami s vodou v bazéncích a fontánách městských parků v Brně :-) Fotky naleznete jako obvykle ve fotogalerii. 

IMG_1167.JPG 

 


 

 

 

Mimoškolní vzdělávání neslyšících dětí. Výchova filmem, dramatická výchova. Vzdělávací projekty.

Za podporu v roce 2019 děkujeme:

  • Evropská unie, Evropské strukturální a investiční fondy, OP Výzkum, vývoj a vzdělávání
  • Expobeauty Prague, s.r.o.
  • Patricia Jakešová a Zbyněk Zdražil