Pátek
16. 04. 2021

Cesta příběhů

Od 1. listopadu 2016 realizujeme projekt Cesta příběhů spolufinancovaný EU v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Cílem projektu je podpořit čtenářskou gramotnost žáků a žákyň ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí s využitím postupů a metod, které respektují jejich speciální vzdělávací potřeby. Obsahem mimoškolní práce s romskými žáky a žákyněmi z 10 škol a školských zařízení v 7 krajích ČR je předčítání vybrané beletrie a atraktivní doprovodný program, jehož cílem je kromě prezentace literárních příběhů především motivace cílové skupiny a získání a udržení jejího zájmu. Projekt trvá do 31. října 2019. Partnerem projektu je Celé Česko čte dětem o.p.s.

Do projektu jsou zapojeny školy ve městech Bohumín, Brno, Bruntál, Jihlava, Karviná, Prostějov, Přerov, Valašské Meziříčí a Vysoké Mýto a dětský domov Tisá.

Pro více informací o průběhu projektu klikněte na název článku.

Logolink_OP_VVV_hor_barva_cz.jpg 

Ve dnech 13.-14. ledna 2017 se v Brně v sále Muzea romské kultury  uskutečnilo první pracovní setkání lektorů a lektorek čtenářských klubů ze zapojených škol. Na programu bylo vzájemné seznámení, praktické otázky spolupráce a odborný program na téma "Cesta k duši romského teenagera" s lektory Mgr. Dušanem Slačkou z Muzea romské kultury, Mgr. Kateřinou Šormovou, Ph.D. z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK a Mgr. Lujzou Kotryovou z Court of Moravia. Fotografie ze setkání najdete ve fotogalerii.

V únoru 2017 zahájily činnost mimoškolní čtenářské kluby a od dubna 2017 je jejich program obohacen o  doprovodné programy na podporu čtenářství: scénická čtení pro mládež Listování Lukáše Hejlíka (www.listovani.cz), dílny Studia Bez kliky (www.bezkliky.eu): tiskařská dílna, loutková dílna a kovářská dílna s vyprávěním příběhů romských kovářů ze slovenských osad a představení Divadla Koráb (www.korab.cz) propojující svět četby se světem hudby.

9. - 10. června 2017 se v Brně v hotelu Slavia konalo druhé setkání lektorů a lektorek klubů. V pátek bylo na programu setkání s panem Gejzou Horváthem, známým romským hudebníkem a publicistou. V sobotu jsme  diskutovali o dosavadním průběhu klubů a o získaných zkušenostech. Následoval seminář na téma "Jak předčítat mládeži - využití poezie a humoru". Velmi přínosný seminář vedla Mgr. Jarmila Sulovská, didaktička z katedry českého jazyka a literatury Technické univerzity v Liberci. Fotky ze setkání jsou k vidění ve fotogalerii.

V červnu 2017 jsme začali natáčet časosběrný dokument. Autorka námětu, scenáristka a režisérka filmu Zuzana Dubová pro natáčení vybrala příběh dívky Klaudie z Karviné. Fotografie z natáčení jsou ve fotogalerii. 

Fotka z klubu v Prostějově:

CIMG1956.JPG  ... v Bruntálu:

DSC_0560.JPG ... v Karviné:

P1070174.JPG... v Tisé:

P4270002.JPG ... ve Vysokém Mýtě:

m__to.jpg ...v Jihlavě:

IMG_3490.JPG ... ve Valašském Meziříčí:

WP_20170522_12_03_48_Pro.jpg ... v Bohumíně:

bohum__n.JPG ... v Brně:

__t_kl_2.jpg ... a v Přerově:

21744738_1825448190803849_2003587632_n.jpg 

 

 

 

 

Mimoškolní vzdělávání neslyšících dětí. Výchova filmem, dramatická výchova. Vzdělávací projekty.

Za podporu v roce 2019 děkujeme:

  • Evropská unie, Evropské strukturální a investiční fondy, OP Výzkum, vývoj a vzdělávání
  • Expobeauty Prague, s.r.o.
  • Patricia Jakešová a Zbyněk Zdražil